Ndërlidhjet

Ukraina nënshkruan marrëveshje gazi me Chevron-in


Logo e Chevron-it
Ukraina dhe kompania amerikane e energjisë Chevron kanë nënshkruar një marrëveshje gazi prej 10 miliardë dollarësh.

Marrëveshja për shpërndarjen e prodhimit, e nënshkruar në Kiev, do t’i mundësojë Chevron-it të eksplorojë dhe të zhvillojë depozita të gazit në rajonet Lviv dhe Ivano-Frankivsk.

Chevron ka thënë se do të investojë rreth 350 milionë dollarë në eskplorimin e lokacioneve në Ukrainë.

Autoritetet në Kiev kanë shfaqur bindjen se kjo marrëveshje do të zvogëlojë varësinë e Ukrainës nga Rusia.
XS
SM
MD
LG