Ndërlidhjet

Siri: Qeveria dhe opozita marrin pjesë në bisedimet paqësore


Ahmad Jarba - lider i grupit opozitar Koalicioni Kombëtar Sirian
Qeveria e Sirisë dhe opozita kryesore, që mbështetet nga perëndimi, kanë konfirmuar se do të marrin pjesë në bisedimet paqësore në Gjenevë, të organizuara nga Kombet e Bashkuara.

Megjithatë, të dy palët kanë vazhduar t’i theksojnë pozicionet krejtësisht të kundërta lidhur me qëllimet e bisedimeve, që pritet të fillojnë më 22 janar.

Kryeministri i Sirisë, Wael al-Halqi, tha se delegacioni i qeverisë nuk do të shkoj në Gjenevë për ta dorëzuar pushtetin, por vetëm për të diskutuar për arritjen e zgjidhjes politike.

Lideri i grupit opozitar Koalicioni Kombëtar Sirian, Ahmad Jarba, u ka thënë agjencive të lajmeve se ai e sheh Gjenevën si diçka që çon kah formimi i qeverisë tranzitore demokratike, pa presidentin aktual, Bashar al-Assad.
XS
SM
MD
LG