Ndërlidhjet

Ndërroi jetë ish-disidentja sovjetike, Gorbanevskaya


Natalya Gorbanevskaya
Natalya Gorbanevskaya, njëra nga disidentet më të shquara të ish-Bashkimit Sovjetik, ka vdekur.

Gorbanevskaya ka ndërruar jetë të premten në Paris, në moshën 77-vjeçare.

Ajo ishte arrestuar për pjesëmarrjen e saj në protestat e vitit 1968 në Sheshin e Kuq të Moskës, kundër pushtimit sovjetik të Çekosllovakisë.

Gorbanevskaya është mbajtur në një spital psikiatrik deri në vitin 1972 dhe më pas është detyruar të emigrojë në Perëndim.
XS
SM
MD
LG