Ndërlidhjet

Sulme në një treg të Irakut, 6 të vrarë


Irak
Zyrtarë në Irak thonë se sulmet e dyfishta me bomba në një treg në qytetin Tuz Kurmatu kanë vrarë së paku gjashtë persona.

Militantët në Irak qëllojnë shpesh vendet me turma njerëzish, përfshirë tregjet, kafiteritë dhe xhamitë, në përpjekje për të shkaktuar sa më shumë viktima civile.

Sulmet e sotme ndodhin një ditë pasi tre sulmues vetëvrasës kanë sulmuar pelegrinët shiitë në Bagdad, duke vrarë së paku 36 persona.

Mbi 5,500 irakianë janë vrarë nga dhuna sektare këtë vit.
XS
SM
MD
LG