Ndërlidhjet

Rusia e gatshme për raundin e ri të bisedimeve në Gjenevë


Ministrit i Jashtëm rus Sergei Lavrov.
Rusia thotë se si aleate e Sirisë do të marrë pjesë në raundin e ardhshëm të bisedimeve për paqe me opozitën.

Ky njoftimi erdhi pas bisedimeve që jnaë zhvilluar në Moskë, ndërmjet Ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe kreut të opozitës sirian Ahmed al-Jarba, i cili kryeson Këshillin Kombëtar të Sirisë dhe përkarhet nga perëndimi.

Udhëheqësit e grupeve të moderuara rebele, siç thuhet pritet të marrin pjesë në bisedimet e planifikuara që të rifillojnë me 10 shkurt në Gjenevë.

Raund i parë i bisedimeve përfundoi të premtën e kaluar pa ndonjë rezultat.
XS
SM
MD
LG