Ndërlidhjet

ShBA e Franca zotohen për proliferim nuklear


Ilustrim
Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Franca qëndrojnë të bashkuara në luftën kundër terrorizimit dhe proliferimit nuklear, thanë të martën në Shtëpinë e Bardhë presidenti François Hollande.

Presidenti francez ka thënë po ashtu se bashkë me presidentin Barack Obama po punojnë për të zgjidhur “krizën në Lindjen e Mesme”, përfshirë edhe gjendjen në Siri dhe zhvillimet e tjera në Afrikë.

Hollande ka arritur të martën në Shtetet e Bashkuara ku do të kalojë tri ditë, për të përkrahur bizneset franceze në lidhjen e disa marrëveshjeve me kompani amerikane.

Presidenti Obama ka pritur Hollande me 21 të shtëna nderi artilerike.
XS
SM
MD
LG