Ndërlidhjet

Kiev: Përfunduan bisedimet maratonike të qeverisë dhe BE-së


Pamje nga protestat në Kiev
Në kryeqytetin Kiev të Ukrainës kanë përfunduar bisedimet maratonike gjatë natës ndërmjet ministrave të Bashkimit Evropian dhe qeverisë së Ukrainës, për ndaljen e krizës së përgjakshme në këtë vend.

Ministri i jashtëm i Polonisë, Radoslaw Sikorski, tha se “pas negociatave gjatë natës, bisedimet përfunduan” në orën 7:20 të mëngjesit sipas kohës lokale.

Ai nuk ka paraqitur më tepër detaje.

Sipas raporteve, Bashkimi Evropian planifikon përsëri të takohet me presidentin Viktor Yanukovich, gjatë ditës së sotme.

Ministri i jashtëm i Francës, Laurent Fabius, i ka përshkruar këto bisedime si “shumë të vështira”.

Raportohet se në bisedime ka marrë pjesë edhe ndërmjetësuesi i Rusisë, Vladimir Lukin.

Nga ana tjetër, mbrëmë në Bruksel, ministrat e BE-së kanë imponuar ndalesë të dhënies së vizave dhe ngrirje të mjeteve financiare ndaj zyrtarëve të Ukrainës, që janë përgjegjës për gjakderdhjen në Ukrainë.

Ministria e shëndetësisë e Ukrainës ka thënë se 75 vetë janë vrarë prej ditës së martë.
XS
SM
MD
LG