Ndërlidhjet

Banka Botërore shtyn kredinë për Ugandën


Ilustrim
Banka Botërore ka thënë se do të shtyjë kredinë prej 90 milionë dollarësh për Ugandën, për shkak të ligjit antihomoseksual, i cili kriminalizon homoseksualitetin.

Ligji, i nënshkruar të hënën nga presidenti i Ugandës, Yoweri Museveni, është kritikuar nga shumë qeveri, pasi parashesh burgim të përjetshëm për të gjithë të përfshirët në marrëdhënie homoseksuale.

Një zëdhënës i Bankës Botërore ka thënë se kredia ka qenë e planifikuar për të përmirësuar sistemin shëndetësor në vendin e Afrikës lindore.

Ky veprim i Bankës Botërore pason hapat e Danimarkës, Holandës dhe Norvegjisë për të ngrirë ose reduktuar programet e ndihmës për Ugandën.
XS
SM
MD
LG