Ndërlidhjet

NATO nis me misionin për mbiqkyrjen e Ukrainës nga qielli i Polonisë dhe Bullgarisë


Ilustrim
NATO ka marrë vendim që të nis me misionin studiues AWACS mbi Poloninë dhe Rumanin, si pjesë e përpjekjeve të aleancës veriatlantike, për të monitoruar ngjarjet në Ukrainë.

Ambasadorët e NATO-s gjatë takimit të sotëm, kanë miratuar propozimin e komandatit të lartë ushtarak nga forcat amerikane ajrore, Philip Bredlove.

Një zyrtarë i NATO-s tha me këtë rast se fluturimet do të rrisin ndërgjegjësimin e aleancës për situatën në atë vend.

Ai saktësoj se fluturimet do të realizohen vetëm mbi territorin e Aleancës.
XS
SM
MD
LG