Ndërlidhjet

Deshchytsya: Po rriten gjasët se do të ketë luftë me Rusinë


Andriy Deshchytsya
Ministri i jashtëm i Ukrainës, Andriy Dushchytsya, gjatë një interviste në rrjetin televiziv amerikan ABC, tha sot se gjasët për luftë ndërmjet Ukrainës dhe Rusisë po shtohen.

“Nuk e dijmë se çka ka në mendjen e tij Putini...për këtë arsye kjo situatë po shndërrohet në më tepër eksplozive se sa që dukej para një jave”, tha ministri ukrainas.

Kjo deklaratë u bë pasi presidenti i Ukrainës, Oleksandr Turchynov, ka kërkuar që Rusia ta liroj komandnatin e lartë ushtarak të Ukrainës, i cili ishte “rrëmbyer” pasi baza e tij Belbek ishte sulmuar nga trupat e Rusisë.
XS
SM
MD
LG