Ndërlidhjet

Kirgizi: Jep dorëheqje kryeministri Satybaldiev


Kryeministri në largim i Kirgizisë, Jantoro Satybaldiev
Kryeministri në detyrë i Kirgizisë Jantoro Satybaldiev ka dhënë dorëheqje nga pozita e tij.

Zëvendësi i tij i parë Joomart Otorbaev, do ta zëvendësoj atë deri në krijimin e qeverisë së re.

Satybaldiev i kërkoi falje popullit të Kirgizisë, për dështimin e qeverisë së tij për të implemenrtuar shumë plane strategjike.

Satybaldiev i cili ka shërbyer në këtë pozitë që nga shtatori i vitit 2012 dhe qeveria e tij, u detyruan të japin dorëheqje pasi partia Ata-Meken është tërhequr nga koalicioni qeverisës më 19 mars.

Udhëheqësi Ata-Meken Omurbek Tekebaev, tha në ditën e largimit nga koalicioni, se kryeministri tashmë i dorëhequr kishte humbur "të drejtën morale" për të vazhduar si kryeministër.

Ata-Meken është tërhequr nga koalicioni me arsyetimin se qeveria e Kirgizisë e liroi nga burgu “bosin e krimit” i cili pas lirimit i arratis nga vendi.
XS
SM
MD
LG