Ndërlidhjet

Francë: Qeveria dha dorëheqje pas disfatës në zgjedhjet lokale


Pamje e Kullës së Ajfelit në Paris
Qeveria e Francës ka dhënë dorëheqje, një ditë pasi Partia Socialiste e presidentit Francois Hollande, pësoi humbje domethënëse në zgjedhjet komunale .

Kryeminsitri, Jean-Marc Airault, sot e shpalli dorëhqejen e tij dhe të qeverisë së tij, ndërsa pritet që së shpejti presidenti Hollande do ta nominoj kryeministrin e ri.

Raportohet se në këtë post do të emërohet ministri i brendshëm, Manuel Valls.
XS
SM
MD
LG