Ndërlidhjet

BE-ja heqë vizat për shtetasit e Moldavisë


Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz
Parlamenti Evropian e ka miratuar zyrtarisht vendimin sipas të cilit ,qytetarët e Moldavisë që kanë pasaporta biometrike, do të mund të udhëtojnë pa viza drejt shteteve të BE-së, që nga 28 prilli.

Vendimi është nënshkruar sot nga presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz.

Ceremonia e nënshkrimit është ndjekur edhe nga komisionerja e BE-së për qështje të brendshme, Cecilia Malmstrom.

Ajo e ka quajtur vemdimin si një arritje tè madhe dhe një fillim të një kapitulli të ri, në marëdhëniet e Moldavisë me BE-në.
XS
SM
MD
LG