Ndërlidhjet

Lavrov: Sllovakia nuk e shkeli marrëveshjen me Rusinë


Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov
Ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov, ka thënë sot në Moskë se vendimi i Sllovakisë për të dërguar naftë në Ukrainë, nuk e shkelë marrëveshjen që e kanë Sllovakia në njërën anë dhe gjiganiti rus Gazprom e qeveria ruse në anën tjetër.

Këto komente Lavrov i ka bërë në Moskë pas bisedimeve me mistrin e jashtëm sllovak, Miroslan Lajçak.

Sllovakia dhe Ukraina së fundi janë pajtuar që Sllovakia të dërgoj në Ukrainë një të pestën e nevojave për gaz që i ka Ukraina.

Ukraina po përballet me kërcënime nga Rusia se do ta ndërpresë furnizimin me gaz për shkak të borxheve.

Marrëveshje sikurse me Sllovakinë, Ukraina tashmë i ka arritur edhe me Hungarinë dhe me Poloninë, gjithnjë me qëllim që ta zvogëloj varësinë e naftit nga Rusia.
XS
SM
MD
LG