Ndërlidhjet

Ballkani vazhdon luftën me përmbytjet


Bosnjë
Mijëra njerëz nga Bosnja, Serbia dhe Kroacia janë evakuuar mëngjesin e sotëm, si pasojë e përmbytjeve që kanë goditur rajonin.

Së paku 20 njerëz kanë vdekur në Bosnjë, 20 në Serbi dhe dy në Kroaci.

Në Bosnjë ka pasur edhe rrëshqitje dheu, të cilat kanë shkatërruar shtëpitë dhe rrugët dhe mund të kenë zhvendosur minat tokësore, të mbetura që nga lufta e viteve 1992-1995.

Në Serbi janë duke punuar për të përforcuar brigjet e Lumit Sava, i cili mund të arrijë nivele të larta sot ose nesër në Beograd.
XS
SM
MD
LG