Ndërlidhjet

Mijëra kafshë të ngordhura nga vërshimet në Serbi e Bosnjë


Ilustrim
Në rajonet e goditura nga vërshimet në Serbi dhe Bosnjë e Hercegovinë, punonjësit e shërbimeve emergjente po përballen me një sfidë të re, me mijëra kafshë të ngordhura në ujë.

Me ndaljen e rreshjeve dhe ngritjen e temperaturave, uji ka filluar të tërhiqet, duke shpërfaqur mijëra lopë, derra, dele, qenë dhe kafshë të tjera të ngordhura.

“Janë me tonelata kafshë të ngordhura, të cilat duhet t’i heqim sa më parë”, ka thënë kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Në Bosnjë, në një fermë të qytetit Shamac, është raportuar humbja e 500 gjedheve.
XS
SM
MD
LG