Ndërlidhjet

Kievi kërkon mbledhje të Këshillit të Sigurimit


Kryeministri i Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk.
Kryeministri i Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk, ka bërë thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, pas luftimeve vdekjeprurëse në lindje.

Yatsenyuk u ka thënë gazetarëve se Kievi do që të paraqesë dëshni se Rusia po bën përpjekje të përshkallëzojë konfliktin dhe të pengojë zgjedhjet presidenciale të 25 majit.

Ndërkohë, zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes i Ukrainës ka thënë se nëntë trupa ukrainase janë vrarë në përleshjet me separatistët pro-rusë pranë Donjeckut dhe Luhanskut.
XS
SM
MD
LG