Ndërlidhjet

Në Siri mbahen zgjedhjet presidenciale


Siri
Sirianët votojnë sot në zgjedhjet presidenciale.

Zgjedhjet, që nga kritikët janë cilësuar si farsë, pritet t’i sjellin fitore bindës presidentit aktual, Bashar al-Assad.

Në teori, këto janë zgjedhjet e para në Siri, në afro 50 vjet, kur në fletëvotime shfaqet më shumë se një emër.

Dy kandidatë të tjerë, praktikisht të panjohur – Maher al-Hajjad dhe Hassan al-Nuri – garojnë kundër Assadit.

Por, zgjedhjet përjashtojnë nga kandidimi opozitarët dhe mbahen vetëm në zonat që kontrollon ushtria.

Siria ndodhet në luftë civile për më shumë se tre vjet.
XS
SM
MD
LG