Ndërlidhjet

SHBA sanksionon 7 pro-rusë


Rebelë pro-rusë në Ukrainë
Shtetet e Bashkuara kanë sanksioniuar shtatë rebelë pro-rusë në Ukrainë, ka bërë të ditur Departamenti i Thesarit.

Individët janë: Valery Bolotov, lider i vetëshpallur i “Republikës Popullore të Luhanskut”, Igor Kirkin, i cili komandon milicinë Donbas, Valery Kaurov, lider i Unionit të Qytetarëve Ortodoksë të Ukrainës, Sergei Menyailo, ushtrues i detyrës së guvernatorit të Sevastopolit, Vyacheslav Ponomaryov, kryetar i vetëshpallur i Sllovianskut, Andrey Purgin, lider i vetëshpallur i “Republikës Popullore të Donjeckut”, dhe Denis Pushilin, kryetar i vetëshpallur i Këshillit Suprem të “Republikës Popullore të Donjeckut”.

Aksioni pason raportet se rebelët kanë përdorur tanket në lindje të Ukrainës, në mes të luftimeve të ashpra midis ushtrisë dhe separatistëve.
XS
SM
MD
LG