Ndërlidhjet

Forcat shiite e tregojnë forcën në Bagdad


(Ilustrim)
Mijëra luftetarë që janë lojal ndaj klerikut shiit, Moqtada al Sadr kanë parakaluar rrugëve të Bagdadit duke e treguar forcën e tyre, derisa dhuna sektariane po rritet në këtë vend.

Luftetarët kanë marshuar duke mbajtur granata hedhës dhe duke pasur edhe pajisje të rënda ushtarake.

Ky parakalim për të treguar forcën nga përkrahësit e al Sadr është bërë në kohën kur militantët sunni të “Shtetit Islamik të Irakut dhe Levantit” po arrijnë sukses në ofenzivën e tyre duke marr shumë territore nën kontroll, në pjesën veriore të Irakut.
XS
SM
MD
LG