Ndërlidhjet

Gjykata amerikane anulon vendimin për pijet me gaz


(Ilustrim)

Banorët e New Yorkut sërish mund t’iu kthehen pijeve me gaz në sasi të mëdha, pa ndonjë pengesë.

Plani i ish kryebashkiakut të New Yorkut, Michael Bloomberg që të kufizojë shitjen e pijeve me gaz dhe që përmbajnë sheqer, është hedhur poshtë dje nga Gjykata e Lartë e këtij shteti federal amerikan.

Sipas vendimit të gjykatës, Bordi Lokal për Shëndetësi e ka tejkaluar autoritetin e tij kur e ka aprovuar rregulloren në fjalë.

XS
SM
MD
LG