Ndërlidhjet

Kerry: Moment kritik për Afganistanin


Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry.

Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka thënë se kriza rreth zgjedhjeve presidenciale në Afganistan paraqet një “moment shumë kritik” për këtë vend.

Ai i ka bërë këto komente në Kabul, ku do të takojë dy pretendentët presidencialë, Abdullah Abdullah dhe Ashraf Ghani, si dhe presidentin në largim, Hamid Karzai.

Komisioni i Pavarur Zgjedhor ka shpallur Ghanin fitues, por Abdullah, i cili ka fituar rrethin e parë të zgjedhjeve, ka hedhur poshtë rezultatet preliminare të balotazhit.

Situata e krijuar ka shkaktuar frikë nga dhuna etnike.

XS
SM
MD
LG