Ndërlidhjet

Shtyhet afati për programin bërthamor të Iranit


(Ilustrim)

Fuqitë botërore dhe Irani janë pajtuar që të shtyjnë bisedimet për programin bërthamor iranian edhe për katër muaj, ndërsa pritet që SHBA-të të zhbllokojnë asete iraniane në vlerë prej 2.8 miliardë dollarëve.

Afati i fundit për të arritur marrëveshje ishte 20 korriku, por edhe më parë ishte spekuluar që ky afat do të shtyhej.

Shefja e Politikës së Jashtme të BE-së, Catherine Ashton dhe kryediplomati iranian, Mohamad Javad Zarif, përmes një deklarate të përbashkët pas bisedimeve në Vjenë kanë thënë: “Ka ende boshllëqe të mëdha për disa prej çështje kyqe të cilat kërkojnë ende kohë dhe përpjekje”.

Në anën tjetër, Shtëpia e Bardhë ka thënë se shtyrja ka qenë e nevojshme sepse Vashingtoni “nuk pranon asgjë tjetër pos një zgjidhe gjithëpërfshirëse që plotëson objektivat tonë”.

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka thënë se SHBA-të do të zhbllokojnë 2.8 miliardë dollarë në këmbim të pajtimit të Iranit që të konvertojë një pjesë të 20 % të stoqeve të uraniumit të pasuruar në karburantë.

Mirëpo, Kerry ka shtuar se Vashingtoni “do të vazhdojë të zbatojë sanksionet që mbesin ndaj Iranit”.

XS
SM
MD
LG