Ndërlidhjet

Britania heton kutitë e zeza të MH17


Kryeministri britanik, David Cameron

Kryeministri britanik, David Cameron ka thënë se me kërkesën e qeverisë holandeze, Britania do të marrë të dhënat që dalin kutitë e zeza të aeroplanit të rrëzuar malajzian.

Cameron ka thënë sot se qeveria e tij ka pranuar kërkesën nga qeveria holandeze dhe qeverita britanike është pajtuar që të dërgojë hetuesë të aksidenteve ajrore në Farnborough

British Prime Minister David Cameron said at the request of the Dutch government Britain ëill retrieve data from the black boxes of the doëned Malaysian airliner.

Në anën tjetër, Ministria e Mbrojtjes së Belgjikës ka thënë se aeroplanë ushtarakë belg janë në rrugë drejt Kievit për të marrë kutitë e zeza.

Separatistët pro rusë në lindje të Ukrainës i kanë dorëzuar kutitë e zeza te ekspertët malajzian gjatë ditës së sotme.

Dy kutitë e zeza mund të hedhin dritë mbi pretendimet perëndimore se aeroplani është rrëzuar nga rebelët që po luftojnë në lindje të Ukrainës me raketa që i kanë marrë nga Rusia.

XS
SM
MD
LG