Ndërlidhjet

BE kërkon ndaljen e gjakderdhjes në Gaza


(Ilustrim)

Bashkimi Evropian ka kërkuar ndaljen e “gjakderdhjes” në Gaza dhe ka bërë thirrje për negociata në mes të Izraelit dhe palestinezëve për të arritur zgjidhje politike si mënyra e vetme për të “arritur paqen”.

Presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso dhe Presidenti i Këshillit të BE-së, Herman Van Rompuy, kanë thënë sot se BE është e gatshme të përkrah negociatat dhe rindërtimin.

Ata thanë që “gjakderdhja duhet të ndalet” sepse ciklet e mëparshme të dhunës në mes të Hamasit dhe Izrarlit kanë treguar limitet e asaj që një operacion ushtarak mund të arrij, duke e lënë mundësinë e krijimit të dy shteteve si zgjidhjen e vetme.

Zyrtarët shëndetësor palestinez thonë se mbi 1750 palestinezë, kryesisht civilë janë vrarë gjatë luftimeve tre javore.

Rreth 70 izraelitë, kryesisht ushtarë janë vrarë në të njejtën konflikt.

XS
SM
MD
LG