Ndërlidhjet

Vdiq ikona e Hollywood-it, Lauren Bacall


Lauren Bacall dhe Humphrey Bogart, skenë nga filmi "Dark Passage" (1947)

Ikona amerikane e filmit dhe teatrit, Lauren Bacall, aktorja legjendare e kohës së artë të Hollywood-it, ka vdekur në qytetin e Nju Jorkut, në moshë 89 vjeçare.

Bacall, e cila ka qenë e martuar për aktorin tjetër të madh, Humphrey Bogart, ka realizuar shumicën e filmave të saj më të sukseshëm gjatë viteve të 40-ta dhe të 50-ta.

Ajo megjithatë ka vazhduar të aktorjë edhe deri në fund të viteve të 80-ta, duke realizuar një karrierë rreth 70 vjeçare.

E njohur për zërin e thellë, filmat më të njohur të Bacall janë: “To Have and Have Not” (1944), “The Big Sleep” (1946) dhe “Key Largo” (1948).

Përpos martesës me Bogart, ajo ka qenë e fejuar edhe me Frank Sinatran ndërsa më vonë ishte e martuar edhe me Jason Robards.

Ajo ka aktruar përkrah Merilyn Monroe, Kirk Douglas, John Wayne dhe legjendave të tjera të Hollyëood-it.

Familja e saj ka thënë se Bacall vdiq pasi pësoi sulm të rëndë në zemër.

XS
SM
MD
LG