Ndërlidhjet

Një person i armatosur ka sulmuar dy baza ajrore në jugperëndim të Pakistanit, duke nxitur kështu një përleshje me armë zjarri me policinë.

Zyrtarët thonë se me këtë rastë janë vrarë tetë kryengritës, për të cilët thuhet se ishin të armatosur me automatikë, granata dhe kishin të veshur jelekë vetëvrasës.

Talebanët në Pakistan kanë marrë përgjegjësinë për sulmet e ditëve të fundit në rajonin Balochistan, në kufi me Afganistanin dhe Iranin.

Ky rajon është i pasur me burime natyrore dhe një kohë të gjatë tashmë është shndërruar në vatër luftimesh që kanë marrë jetët e mijëra njerëzve.

XS
SM
MD
LG