Ndërlidhjet

Bisedime për armëpushim në lindje të Ukrainës


Mariupol, Ukrainë

Bisedimet për armëpushim në lindje të Ukrainës mbahen sot në Minsk të Bjellorusisë.

Në to marrin pjesë zyrtarë nga Kievi dhe Rusia, si dhe përfaqësues të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë.

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, ka shprehur “optimizëm të matur” për arritjen e marrëveshjes.

Rebelët pro-rusë kanë thënë se mund të urdhërojnë armëpushimin nëse arrihet marrëveshje politike për zgjidhjen e krizës.

XS
SM
MD
LG