Ndërlidhjet

13 vjet nga sulmet e 11 shtatorit


Emrat e të vrarëve në qendrën përkujtimore të 11 shtatorit në Nju Jork.

Nën masa të shtuara të sigurisë, Shtetet e Bashkuara shënojnë sot përvjetorin e trembëdhjetë të sulmeve terroriste të 11 shtatorit, 2001.

Ngjarja që ka ndryshuar botën ka lënë rreth 3,000 njerëz të vrarë.

Terroristët e Al Kaidës kanë rrëmbyer aeroplanë të pasagjerëve dhe kanë sulmuar ndërtesa në Nju Jork, Uashington dhe Pensilvani.

Përvjetori i sivjetmë vjen në kohën kur Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre po përballen me kërcënimin e militantëve të Shtetit Islamik, të cilët kanë pushtuar pjesë të mëdha të territorit në Irak dhe Siri.

Së fundmi, ata kanë vrarë edhe dy gazetarë amerikanë.

XS
SM
MD
LG