Ndërlidhjet

Cameron kërkon unitet, pas refuzimit në referendumin historik


David Cameron gjatë fjalimit të sotëm para zyrës së tij në Londër

Kryeministri britanik, David Cameron, ka bërë sot thirrje për unitet, pasi në Skoci është refuzuar pavarësia në referendumin historik.

“Tash është koha për ne në Mbretërinë e Bashkuar, të bashkohemi dhe të lëvizim përpara”, tha Cameron, gjatë një fjalimi para zyrës së tij në Downing Street, numër 10, në Londër.

Ai theksoi se është i “entuziazmuar” nga votimi që Skocia të mbetet në Mbretërinë e Bashkuar, por votuesve për pavarësi u tha se “ju kemi dëgjuar” dhe ka premtuar se Londra do t’i plotësoj përkushtimet për autoritete më të mëdha për Skocinë.

XS
SM
MD
LG