Ndërlidhjet

Luftime të ashpra në Kobani të Sirisë


Kobani, 3 tetor 2014.

Luftime të ashpra janë raportuar midis luftëtarëve kurdë dhe militantëve të Shtetit Islamik (IS) në qytetin Kobani të Sirisë.

Raportet thonë se luftëtarët e IS-it kanë avancuar disa kilometra brenda qytetit kurd, pavarësisht sulmeve ajrore të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara.

Më herët, kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, ka thënë se vendi i tij do të bëjë më të mirën e mundshme për të ndaluar IS-in nga uzurpimi i qytetit Kobani.

“Ne nuk do të donim që Kobani të bie. Do të bëjmë gjithçka të mundur për të parandaluar një gjë të tillë”, ka thënë Davutoglu.

Ai i ka bërë këto komente disa orë pasi Parlamenti turk ka miratuar një mocion, që i lejon qeverisë të kryejë operacione ushtarake brenda Irakut dhe Sirisë.

Ligjvënësit po ashtu i kanë dhënë qeverisë kompetenca për të lejuar forcat e koalicionit ndërkombëtar që të kryejnë operacione të ngjashme nga territori turk.

Qyteti Kobani ndodhet në kufi me Turqinë.

Turqia tashmë strehon mbi 160,000 refugjatë nga kjo zonë.

XS
SM
MD
LG