Ndërlidhjet

Kerry: Avancimi i IS në Kobani është tragjedi


Sekretari amerikan, John Kerry

Avancimi i militantëve të Shtetit Islamik (IS) në Kobani, kufirin sirian, është tragjedi, megjithatë kjo nuk do të pengojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e saj, që të vazhdojnë me realizimin e strategjisë së tyre për t’i luftuar ata, ka thënë, sot, sekretari amerikan, John Kerry.

“Kobani, është një tragjedi, sepse paraqettë keqen e Shtetit Islamik", është shprehur Kerry, para gazetarëve në Boston, duke përdorur një akronim për rebelët e IS.

Rebelët, kanë avancuar me uzurpimet e tyre, duke marrë më shumë se një të tretën e Kobanit, dhe kjo ka ndodhur pavarësisht sulmeve ajrore ndaj tyre nga koalicioni ndërkomëbtar, i udhëhequr nga SHBA.

XS
SM
MD
LG