Ndërlidhjet

Pakistani dhe India kanë shkëmbyer zjarr në kufi


Pjesëtarët e forcave kufitare të Indisë patrullojnë në kufi me Pakistanin megjithë mjegullën e dendur

Ushtarët e Indisë dhe ata të Pakisanit sot kanë shkëmbyer zjarr në kufirin ndërmjet tyre.

Hedhja e predhave ndërkufitare paraqet vazhdim të përleshjeve ndërmjet dy palëve, që kanë filluar këtë muaj dhe nga të cilat janë vrarë së paku 20 civilë.

Në incidentin e fundit nuk ka pasur viktima.

Sipas një kumtese të ushtrisë së Pakistanit, shkëmbimi i të shtënave artilerike kishte filluar kur trupat e Indisë kanë hapur zjarr të “paprovokuar” matanë kufirit, i cili e ndanë Kashmirin e administruar nga India dhe provincën Punxhab në Pakistan.

Secili vend e ka nga një pjesë të Kashmirit, por pretendojnë që ta kenë të tërin.

India dhe Pkistani i kanë zhvilluar dy luftëra me shkallë të plotë lidhur me Kashmirin, ndërsa konsiderohet se tensionet janë ulur prej vitit 2003, kur është nënshkruar Marrëveshja për armëpushim.

XS
SM
MD
LG