Ndërlidhjet

Iran: Mbështetje për Irakun në luftën kundër IS-it


Hassan Rohani (djathtas) dhe Haidar al-Abadi gjatë takimit të tyre në Teheran

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani, tha sot se vendi i tij do ta ndihmoj Irakun fqi në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik.

Rohani i tha kryeministrit të Irakut, Haidar al-Abadi, që ndodhet për vizitë në Teheran, se Irani do të vazhdoj ta ndihmoj Irakun me këshilltarë ushtarakë dhe armatim.

Kryeministri Abadi tha se Bagdadi është në luftë me “terroristët”, që e kërcënojnë rajonin në përpjekjet e tyre për krijimin e ndarjeve ndërmjet shiitëve dhe sunitëve myslimanë.

XS
SM
MD
LG