Ndërlidhjet

Protestë masive në Itali kundër reformave në punë


Foto arkivi

Një protestë masive është mbajtur në Romë të Italisë kundër planeve të kryeministrit Matteo Renzi për reforma në tregun e punës.

Disa media raportojnë se rreth një milion njerëz kanë marrë pjesë në protestë.

Renzi ka mbështetur planet për mbrojtje më të vogël në punë, çfarë e bën më të lehtë për firmat që të pushojnë punëtorët nga puna.

Protestuesit janë të zemëruar edhe me papunësinë e të rinjve që në Itali kap shifrën 44.2 për qind.

Protesta të shtunën është organizuar nga sindikata më e madhe CGIL.

“Duam punë për secilin dhe punë me të drejta”, ka thënë para turmës kryetarja e kësaj sindikate, Susanna Camusso.

XS
SM
MD
LG