Ndërlidhjet

OBSH zgjedh drejtor të ri për Afrikën


Ilustrim

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka zgjedhur drejtor të ri të zyrës në Afrikë, e cila është akuzuar për reagim jo të duhur ndaj shpërthimit të Ebolës në shtetet e Afrikës Perëndimore.

Shefja e re, Matshidiso Moeti, është zgjedhur nga 47 anëtaret afrikane të OBSH-së dhe do të marrë detyrën në shkurt të 2015-ës.

Drejtori në largim i rajonit, Luis Sambo, është në përfundim të mandatit të dytë pesëvjeçar dhe nuk ka pasur të drejtë të konkurrojë përsëri.

Ebola ka vrarë afro 5,000 njerëz në Afrikën Perëndimore këtë vit.

XS
SM
MD
LG