Ndërlidhjet

Bjellorusi: Bllokohen faqet e mediave të pavarura në Internet


Pamje e Pallatit të Pavarësisë në Minsk të Bjellorusisë

Disa faqe të pavarura të lajmeve në Internet janë bllokuar në Bjellorusi, ku qeveria ushtron kontroll të ashpër të lajmeve në media.

Agjencia private e lajmeve BelaPAN ka kumtuar se “vendimi për t’i bllokuar adresat IP mund të bëhet vetëm nga autoritetet”.

Por, nuk ka pasur deklaratë zyrtare qeveritare se kush është përgjegjës për bllokadën, e cila ka filluar sot.

Pos faqes BelaPAN janë bllokuar edhe lajmet në Solidarnost. Po ashtu, është bllokuar edhe faqja në Internet e organizatës për të drejtat e njeriut, Khartiya-97.

Javën e kaluar, Parlamenti i Bjellorusisë e ka miratuar legjislacionin me të cilin faqet në Internet janë shpallur si formë e mediave masive dhe, rrjedhimisht, janë subjekt i mbylljes nga ana e qeverisë.

Megjithatë, ky legjislacion hynë në fuqi vitin e ardhshëm, para zgjedhjeve presidenciale, të parapara për nëntor.

XS
SM
MD
LG