Ndërlidhjet

SHBA ndihmon Uzbekistanin me automjete


Ilustrim

Shtetet e Bahskuara thonë se janë duke ia dhuruar Uazbekistanit 328 automjete të avancuara, për t'i përdorur ato në luftën kundët terrorizmit si dhe gjatë operacioneve për kapjen e narkotikëve.

Daniel Rosenblum, zëvendësndihmës i Sekretarit të Shtetit për Azinë qendrore, i ka thënë Zërit të Amerikës, se automjtetet e avancuara janë automjete tepricë të ushtrisë amerikane.

Rosenblum ka thënë se kërkesa e Uzbekistanit për këto automjete është vlerësuar e ligjshme pasi të njëjtat janë përdorur vetëm për qëllime mbrojtëse dhe janë ideale për luftën ndaj terrorizmit dhe narkotikëve.

Dorëzimi i automjeteve, sipas tij, ka filluar në muajin dhjetor dhe do të vazhdoj për disa muaj.

XS
SM
MD
LG