Ndërlidhjet

Hebrenjtë francezë “e kanë vendin në Francë”


Kryeministri i Francës, Manuel Valls.

Kryeministri i Francës, Manuel Valls, u ka bërë thirrje hebrenjve francezë që të mbeten atje, me gjithë thirrjet e kryeministrit izraelit që hebrenjtë evropianë të emigrojnë në Izrael.

“Më vjen keq për komentet e Benjamin Netanyahut. Vendi i hebrenjve francezë është Franca”, ka thënë Valls.

Edhe kryeministrja e Danimarkës, Helle Thorning-Schmidt, ka thënë se hebrenjtë danezë i takojnë Danimarkës dhe se autoritetet do të bëjnë gjithçka për të mbrojtur këtë komunitet.

Komentet e Netanyahut janë bërë pas të shtënave vdekjeprurëse në sinagogën kryesore të Kopenhagës në fundjavë dhe një muaj pas vrasjes së katër hebrenjve në një dyqan në Paris.

XS
SM
MD
LG