Ndërlidhjet

Kryeministri italian, Renzi po qëndron në Moskë


Kryeministri rus, Dmitry Medvedev takohet me kryeministrin italian, Matteo Renzi, Moskë

Kryeministri italian, Matteo Renzi është duke qëndruar për vizitë në Moskë për bisedime me presidentin rus, Vladimir Putin, dhe kryeministrin Dmitry Medvedev.

Kremlini ka thënë se agjenda e bisedimeve mes Renzit dhe Putinit përfshinë konfliktin në Ukrainë dhe implementimin e marrëveshjes së 12 shkurtit të arritur në Minsk.

Ata do të diskutojnë edhe situatën në Siri dhe Libi dhe përhapjen e rrezikut nga militantët e Shtetit Islamik.

Ata gjithashtu do të flasin për bashkëpunim ekonomik në tregti dhe sektore të tjera ekonomike, etj.

Tregtia në mes të dy vendeve është ndikuar nga sanksionet e vendosura nga Bashkimi Evropian ndaj Moskës.

XS
SM
MD
LG