Ndërlidhjet

Austri: Akuzohet adoleshenti për terrorizëm


Ilustrim

Austria e ka akuzuar një 14 vjeçar për terrorizëm, pasi i njëjti kishte kërkuar informacione në internet se si ndërtohet bomba dhe kishte kontaktuar me militantët që e përkrahin Shtetin Islamik në Siri, ka thënë prokuroria austriake sot, raporton Reuters.

Djaloshi që vjen nga një familje turke, është arrestuar për herë të dytë në muajin janar me dyshimin e aktiviteteve që kanë lidhje me terrorizmin.

Më shumë se 170 veta kanë shkuar nga Austria në Lindje të Mesme, disa prej të cilëve janë vrarë në luftime përkrah terroristëve.

XS
SM
MD
LG