Ndërlidhjet

Sudan: Lirohen dy figura opozitare, pak ditë para zgjedhjeve


Sudan, foto nga arkivi

Dy figura kryesore politike sudaneze janë liruar nga paraburgimi të enjten, pa ndonjë sqarim nga autoritetet. Lirimi ka ndodhur disa ditë para zgjedhjeve të përgjithshme në Sudan, kanë njoftuar avokatët e tyre, raporton AFP.

Farouk Abu Issa dhe Amin Makki Madani janë paraburgosur në muajin dhjetor pas nënshkrimit të një marrëveshjeje që unifikonte opozitën kundrejt presidentit, Omar al Bashir, i cili po kërkon rizgjedhjen në votimet e së hënës.

“Autoritetet e burgut u kanë thënë atyre se janë të lirë të shkojnë", i ka thënë AFP-së, avokati Mohammed al Zeinduke, shtuar se asnjë detaj ndaj këtij vendimi nuk është publikuar.

XS
SM
MD
LG