Ndërlidhjet

Vritet numri dy i Shtetit Islamik


Irak - foto arkivi

Ministria e Mbrojtjes e Irakut ka bërë të ditur se zëvendësudhëheqësi i grupit ekstremist të Shtetit Islamik (IS), Abdul Rahman Mustafa Mohammed, është vrarë në një sulm arjror që ka kryer koalicioni ndërkmbëtar në veri të Irakut.

Zëdhënësi i ministrisë, Tahsin Ibrahim, ka thënë se Mohammed, i njohur edhe si Abu Alaa al-Afri, ka qenë brenda një xhamie në qytetin Tal Afar kur është sulmuar.

Ibrahim ka thënë se komandanti i IS-it ka qenë në takim me dhjetëra militantë, që po ashtu kanë vdekur në sulm.

Koalicioni, i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, ka thënë se ka kryer sulmin dje, “duke shkatërruar një pozicion të militantëve”.

Militantët kanë marrë nën kontroll pjesë të mëdha të Irakut dhe Sirisë qysh në qershor të vitit 2014.

XS
SM
MD
LG