Ndërlidhjet

Afganistan: U vra një prokuror i lartë


Pamje nga Kabuli

Prokurori i lartë në Afganistan, Najibullah Sultanzoi, është vrarë afër shtëpisë së tij në kryeqytetin Kabul, pasi ishte qëlluar për vdekje nga persona të paidentifikuar dhe të aramtosur, të cilët kishin trokitur në derën e tij, e ai ishte përgjigjur.

Talibanët e kanë marrë përgjegjësinë për këtë vrasje.

I ndjeri Sultanzoi ishte kryeprokuror në provincën Paktia, e cila është në kufi me Pakistanin.

Komentatorët thonë se sulmet kundër zyrtarëve gjyqësorë janë intensifikuar kohëve të fundit.

XS
SM
MD
LG