Ndërlidhjet

Asambleja Parlamentare e OSBE-së miraton rezolutë kundër Rusisë


Donjeck, foto nga arkivi

Asambleja Parlamentare e OSBE-së ka miratuar një rezolutë që dënon Rusinë për “sulme të njëanshme dhe të pajustifikuara mbi sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”.

Në tekstin e rezolutës i bëhet thirrje Rusisë që të “ndalë furnizimin” e armëve të rënda, municionit, njësive ushtarake ruse dhe mercenarëve përgjatë kufirit rus për në lindje të Ukrainës dhe të mos sigurojë ndihmë për separatistët pro-rusë.

Në të thuhet gjithashtu se Asambleja shprehë shqetësim të madh për situatën në Krime, të cilën Rusia e ka aneksuar në mars të vitit 2014.

Rusia e ka bojkotuar seancën vjetore të Asamblesë Parlamentare të OSBE-së që po mbahet në Helsinki, duke thënë se kryetarit të Dumës ruse, Sergei Naryshkin dhe 5 delegatëve të tjerë u është ndaluar shkuarja në Finlandë.

XS
SM
MD
LG