Ndërlidhjet

Soyuz mbërrinë në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë


Anija Soyuz para nisjes nga Kazakistani

Anija kozmike ruse Soyuz, në tre astronautë në bord, ka arritur sot në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë.

Anija kishte me vete veteranin kosmonaut rus Oleg Kononenko, astronautin e ri Kjell Lindgren dhe Kimiya Yui.

Soyuz i dërgoi këta astronautë në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë, pavarësiht se para nisjes kishte problem me një panel diellor, i cili siguron energjinë për anijen.

Treshja ishte paraprarë që të fluturonte në muajin maj, por Rusia e shtyu misionin pas dështimit të një anijeje të ngjashme.

Aritja e këtyre tre astronautëve bënë që në stacionin e gjithësisë të jetë ekuipazhi i plotë prej 6 anëtarësh, për herë të parë pas 6 javësh.

XS
SM
MD
LG