Ndërlidhjet

Pas disa dekadave polemika, emri i malit McKinely, që është maja më e lartë në Amerikën e Veriut, është ndryshuar në versionin origjinal Denali.

Denali do të thotë "i lartë" ose "i madh" dhe përdoret gjerësisht nga banorët e Alaskës.

Mali, i lartë 6,168 metra, është emëruar nga një kërkues ari në vitin 1896, pasi ai ka dëgjuar se William McKinley është nominuar për president të SHBA-së.

Presidenti Barack Obama ka bërë publik ndryshimin në prag të një vizite treditore në Alaskë.

XS
SM
MD
LG