Ndërlidhjet

Kopenhagë: 30,000 veta në mbështetje të migrantëve


Ilustrim

Rreth 30,000 njerëz janë tubuar në Kopenhagë në favor të marrjes së mijëra refugjatëve që kërkojnë strehim në Evropë, ka bërë të ditur policia.

Në një postim zyrtar në Twitter, policia ka thënë se gjithçka ka shkuar qetë dhe në mënyrë të rregullt.

Demonstruesit kanë mbajtur pankarta me mbishkrimet “Mirë se vini refugjatë” dhe “Evropa është fqinji më i afërt i Sirisë”.

Pas ndalesës së shkurtër të trenave midis Danimarkës dhe Gjermanisë, të enjten, policia daneze ka rikthyer shërbimin për migrantët, duke thënë se do t’i lejojë ata të udhëtojnë pa u regjistruar, nëse nuk duan të kërkojnë azil në Danimarkë.

XS
SM
MD
LG