Ndërlidhjet

Iranin e viziton drejtori i Agjencisë Nukleare të OKB-ës


Drejtori i Agjencisë Nukleare të OKB-ës, Yukiya Amano.


Një zyrtar i Iranit ka thënë se drejtori i Agjencisë Nukleare të OKB-ës Yukiya Amano, do të vizitojë Teheranin shumë shpejtë, për të biseduar rreth inspektimit të objekteve nukleare.

Shefi i agjencisë bërthamore të Iranit, Ak Akbar Salehi , tha se Amano do të vizitojë Teheranin, brenda 3-4 ditëve.

Salehi ka konfirmuar se poashtu edhe një ekip prej 12 inspektorëve bërthamorë të Iranit, pritet të arrijnë në Teheranë sot.

Irani dhe fuqitë tjera kanë arritur një marrëveshje historike në korrik, për të frenuar programin bërthamorë të Iranit, në shkëmbim të heqjes së sanksioneve ndërkombëtare.

XS
SM
MD
LG