Ndërlidhjet

Britania: Të përshpejtohet kthimi i migrantëve ekonomikë


Ministrja e Brendshme e Britanisë, Theresa May.

Britania i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të përshpejtojë dëbimin e njerëzve që nuk kualifikohen për azil.

Ministrja e Brendshme, Theresa May, ka thënë se do që “Evropa të përshpejtojë lojën e saj”.

Ajo ka thënë se Bashkimi Evropian “duhet t’i kthejë prapa në vendet e origjinës migrantët ekonomikë”

“Duhet të ndërmarrim masa ndaj atyre që abuzojnë me sistemin e azilit”, ka thënë May.

Komentet e saj vijnë në prag të samitit të ministrave të Brendshëm të BE-së në Luksemburg.

Ata pritet të miratojnë sot disa masa, të cilat përfshijnë edhe arrestimin e atyre që mund të arratisen përpara se të dëbohen.

Po ashtu mund të kërkohet presion më i madh në vendet e origjinës për të riatdhesuar njerëzit.

Samiti vjen në kohën kur vendet e Bashkimit Evropian po përballen me një fluks të madh migrantësh që ikin nga Lindja e Mesme, Azia dhe Afrika.

Mbi 600,000 njerëz kanë arritur vetëm këtë vit në BE.

XS
SM
MD
LG